KKK

Arheoloogide käest küsitakse tihti: Kas kulda ka leiate? Miks te neid asju maa seest otsite? Kust te teate kui vanad need asjad on? Mida arheoloog talvel teeb? Kas kiviaeg oli enne või pärast muinasaega?

Siin leheküljel saate vastused nii eelmainituile kui ka kõigile neile küsimustele, millele ise vastust otsinud olete. Lisa siia oma küsimus ja oota veidi, mõne aja möödudes annab arheoloog sulle vastuse.

Küsimused ja vastused

K: Kas kulda ka leiate? Miks te neid asju maa seest otsite?

V: Kõigepealt tuleb kõigile uudishimulikele küsijatele, kes sellise küsimusega arheoloogide poole pöörduvad, öelda, et meie peamine eesmärk ei ole päris kindlasti väärisesemete ja aarete otsimine. Sõltumata materjalist pakub arheoloogile huvi kõik, mis on mineviku inimestest tänaseni säilinud. Arheoloog on teadlane, kes loob materiaalse kultuuri (esemed ja nende katked, maapinnas säilinud hoonepõhjad, kalmed jne) põhjal lugusid minevikust. Ta kogub infot sõna otseses mõttes kildhaaval – savinõukillud, klaasikillud, erinevate tööriistade, rõivaseemete jm katked –ning lõpptulemusena paneb ta neist kokku tervikpildi, mis jutustab lugu mõnest muistisest või muististe rühmast. See omakorda annab ettekujutuse mineviku inimesest, kultuuridest ja ühiskondadest.

Kui nüüd alguses esitatud küsimuse juurde tagasi tulla, siis … Eestis on kuldesemete leidmise tõenäosus imeväike, aga päris kindlasti ei vähenda see mingilgi määral meie ajaloo väärtust.

 

 

Saada küsimus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.